Farmakologinis budrumas

Veterinarijos farmakologinis budrumas (angl. veterinary pharmacovigilance) – neigiamų reakcijų ar kitų, su veterinariniu vaistu susijusių, problemų nustatymo, vertinimo, pranešimo ir tokios rizikos prevencijos sistema.

Vaistai, naudojami gyvūnams gydyti turi būti kokybiški, saugūs ir efektyvūs. Tai užtikrinama ilgo, kruopštaus ir visapusiško tyrimo metu iki registravimo. Registravimo metu, moksliškai įvertinami sukaupti veterinarinio vaisto duomenys, palyginamas galimos naudos ir pavojaus santykis. Tačiau pradėjus vaistą tiekti į rinką ir naudoti realiomis sąlygomis ir įvairiais individualiais atvejais, pastebima iki tol nenustatytų ir nežinotų vaisto keliamų problemų. Kai kurios jų gali būti rimtos ir kelti pavojų gyvūnų ir (ar) žmonių sveikatai ar aplinkai.

Siekiant, kad apie tokias problemas sužinotų šalies ir ES kompetentingos institucijos, vaisto registruotojas (gamintojas), gydytojai, veterinarijos gydytojai ir visuomenė, būtina apie jas informuoti ir priklausomai nuo vaisto keliamos problemos rimtumo, imtis, galbūt nedelsiamų priemonių. Tam tikslui ES ir Lietuvoje veikia vadinamoji farmakologinio budrumo sistema, siekiant užtikrinti tinkamų ir suderintų sprendimų priėmimą dėl veterinarinių vaistų, kuriais leista prekiauti ES.

Vadovaujantis Pranešimo apie įtariamus nepageidaujamus reiškinius dėl panaudotų veterinarinių vaistų formos patvirtinimo ir teikimo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2023 m. kovo 3 d. įsakymu Nr. B1-137, veterinarijos paslaugų teikėjai, veterinarijos paslaugų teikėjų ir gyvūnų laikytojų darbuotojai veterinarijos gydytojai, įtarę nepageidaujamą reiškinį dėl panaudotų veterinarinių vaistų (bet kokią neigiamą ar nenumatytą bet kokio gyvūno reakciją į veterinarinį vaistą; bet kokį atvejį, kai, laikantis veterinarinio vaisto apraše pateiktų nurodymų arba jų nesilaikant davus veterinarinio vaisto gyvūnui, pastebima, kad jis nepakankamai veiksmingas; bet kokius su aplinka susijusius įvykius, pastebėtus davus veterinarinio vaisto gyvūnui; bet kokią neigiamą žmonių reakciją į veterinarinį vaistą sąlyčio su juo atveju; bet kokį gyvūninio maisto produktuose nustatytą farmakologiškai aktyvios medžiagos ar žymeklio liekanų kiekį, viršijantį teisės aktais nustatytą didžiausią liekanų koncentraciją laikantis nustatytos išlaukos; bet kokį įtariamą infekcinio veiksnio perdavimą per veterinarinį vaistą) ar vaistinių preparatų (bet kokią neigiamą ar nenumatytą bet kokio gyvūno reakciją į vaistinį preparatą) (toliau – įtariamas nepageidaujamas reiškinys) arba gavę informaciją apie įtariamą nepageidaujamą reiškinį, kiek įmanoma greičiau (ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų po informacijos gavimo ar įtarimo) apie tai turi pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (toliau – VMVT) ir jai el. paštu [email protected] pateikti užpildytą Pranešimo formą.

Vykdant veterinarijos farmakologinį budrumą, renkama informacija veterinariniams vaistams stebėti, kreipiamas dėmesys į neigiamas reakcijas. Gauta informacija moksliškai vertinama, siekiant užtikrinti tinkamų ir suderintų sprendimų priėmimą dėl veterinarinių vaistų.

Informacija veterinarijos gydytojams dėl vakcinos Hiprabovis IBR Marker Live

Tiesioginis pranešimas gyvūnų sveikatos priežiūros specialistams dėl Kexxtone 32,4 g, nuolatinio atpalaidavimo didžiajame prieskrandyje priemonė galvijams.

Atnaujinimo data: 2024-06-04