Invaziniai gyvūnai ir augalai
Invazinė rūšis – augalų, gyvūnų ar grybų svetimžemė rūšis, porūšis arba žemesnio taksono egzemplioriai, introdukuoti už jų natūralaus paplitimo arealo ribų ir kurių įsikūrimas arba plitimas kelia grėsmę arba daro neigiamą poveikį biologinei įvairovei, ekosistemoms, ekonomikai ar kenkia žmonių sveikatai.
Invazinių Lietuvoje rūšių sąraše (patvirtintas 2016 m. lapkričio 28 d.) šiuo metu yra įrašytos 35 rūšys: 17 gyvūnų rūšių (2 moliuskų, 5 vėžiagyvių, 2 žuvų, 2 roplių, 1 paukščių, 5 žinduolių) ir 18 augalų rūšių.
Lietuvoje galioja ir Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašas, kitaip vadinamas ES invazinių rūšių sąrašu, kuriame yra 88 rūšys, 8 iš kurių taip pat įtrauktos ir į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą.
Lietuvoje invazinėmis laikomos visos rūšys, įtrauktos į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą ir į Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašą.
Šias invazines rūšis laikyti, veisti, auginti, dauginti, naudoti arba mainyti, vežti ar paleisti į aplinką griežtai draudžiama. Naudoti gyvus gyvūnus, gyvybingus augalus, grybus ir mikroorganizmus bei gyvybingas jų dalis, kai šios rūšys įtrauktos į sąrašą, leidžiama tik gavus leidimą moksliniams tyrimams, ex-situ išsaugojimui arba naudoti invazines rūšis medicinos tikslais, kai to reikia siekiant daryti pažangą žmonių sveikatos srityje arba tikslais, susijusiais su įtikinamais visuomenės interesais, įskaitant socialinio ar ekonominio pobūdžio interesus.
Daugiau informacijos rasite čia.
VMVT kompetencijos:
1. Įvertinti leidimo naudoti invazines rūšis prašytojo pateiktą informaciją ir teikti kitą informaciją, reikalingą pateikiant Europos Komisijai paraišką išduoti žemės ūkio veiklos subjektams leidimą naudoti invazines rūšis žemės ūkyje su socialinio ar ekonominio pobūdžio interesais susijusiais tikslais.
2. Dalyvauti atliekant Reglamento (ES) Nr. 1143/2014 8 straipsnio 8 dalyje nurodytus patikrinimus.
3. Pagal kompetenciją, įgyvendinant 2017 m. kovo 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2017/625 4 straipsnio nuostatas, vykdyti pasienio kontrolę, siekiant užtikrinti Reglamento (ES) Nr. 1143/2014 15 straipsnio 2 dalies įgyvendinimą, ir sulaikyti prekes, kaip numatyta Reglamento (ES) Nr. 1143/2014 15 straipsnio 5 dalies b punkte.
4. Kartu su Muitinės departamentu prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą atsakingus už prekių sulaikymą ir vėlesnę jų kontrolę vadovaujantis Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais, kaip numatyta Reglamento (ES) Nr. 1143/2014 15 straipsnio 5 dalyje, kai importas vykdomas pažeidžiant Reglamentą (ES) Nr. 1143/2014
Atnaujinimo data: 2024-11-12