Pluoštinių kanapių maisto produktai

Pluoštinės kanapės: maisto produktai, pagaminti iš pluoštinių kanapių arba kurių sudėtyje yra pluoštinių kanapių

Leidžiamas THC kiekis pluoštinėje kanapėje

Lietuvos Respublikoje ir (arba) kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse gaunami, pagaminti ir tiekiami rinkai pluoštinių kanapių produktai ir jų gaminiai turi būti gauti ar pagaminti iš pluoštinių kanapių, kuriose THC kiekis neviršija leidžiamos 0,3 procento ribos, ir turi turėti tai patvirtinančią pažymą, kurią išduoda Valstybinės augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos žemės ūkio ministro nustatyta tvarka arba kitos Europos Sąjungos valstybės narės atsakinga institucija.

Leidžiamas THC kiekis maiste

Pluoštinių kanapių įstatymo  4 straipsnio 4 dalyje nurodyta, kad pluoštinių kanapių gaminiuose tetrahidrokanabinolio (THC) kiekis (delta-9-tetrahidrokanabinolio (Δ9-THC) ir delta-9-tetrahidrokanabinolio rūgšties (Δ9-THCA) suminis kiekis) neturi viršyti leidžiamos 0,2 procento ribos. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir žemės ūkio ministro 2022-12-06 įsakyme Nr. V-1815/3D-771 „Dėl Didžiausių leistinų tetrahidrokanabinolio kiekių galutiniam vartojimui skirtuose pluoštinių kanapių gaminiuose ar jų kategorijose sąrašo patvirtinimo“ nustatyti mažesni leidžiami THC kiekiai (delta-9-tetrahidrokanabinolio (Δ9-THC) ir delta-9-tetrahidrokanabinolio rūgšties (Δ9-THCA) suminis kiekis) galutiniam vartojimui skirtuose pluoštinių kanapių gaminiuose, taikomi nuo 2023 m. balandžio 1 d.

Ant tiekiamų rinkai pluoštinių kanapių gaminių pakuotės turi būti aiškiai nurodyta galutinė gaminio vartojimo paskirtis ir vartojimo būdas.

Kiekviena Lietuvos Respublikoje ar kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje pagaminta ir Lietuvos Respublikos rinkai tiekiama pluoštinių kanapių gaminių partija turi turėti Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto arba Europos Sąjungos valstybių narių akredituotos laboratorijos išduotą laboratorinių tyrimų protokolą su tyrimų rezultatų vertinimo išvada; laboratorinių tyrimų protokolu patvirtinama, kad pluoštinių kanapių gaminiuose THC kiekis (delta-9-tetrahidrokanabinolio (Δ9-THC) ir delta-9-tetrahidrokanabinolio rūgšties (Δ9-THCA) suminis kiekis) neviršija didžiausio leidžiamo THC kiekio. Laboratorinių tyrimų protokolo su tyrimų rezultatų vertinimo išvada dėl gaminių, pagamintų iš pluoštinių kanapių sėklų ar pluošto, nereikalaujama.

Leidžiamas THC kiekis sėklose ir iš jų pagamintuose maisto produktuose

Didžiausios leidžiamos THC (delta-9-tetrahidrokanabinolio (Δ9-THC) ir delta-9-tetrahidrokanabinolio rūgšties (Δ9-THCA) suminis kiekis) koncentracijos pluoštinių kanapių sėkloms ir iš jų pagamintiems maisto produktams nustatytos 2023 m. balandžio 25 d. Komisijos reglamente Nr. 2023/915 dėl didžiausios leidžiamosios tam tikrų teršalų koncentracijos maiste, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 1881/2006.

2.6

Delta-9-tetrahidrokanabinolio (Δ9-THC) ekvivalentai

Didžiausia leidžiamoji koncentracija (mg/kg)

Pastabos

 

 

 

Tetrahidrokanabinolio (Δ9-THC) ekvivalentų atveju didžiausia leidžiamoji koncentracija reiškia žemutinę ribinę koncentraciją, apskaičiuojamą darant prielaidą, kad visos žemiau kiekybinio nustatymo ribos esančios vertės yra nulinės.

Didžiausia leidžiamoji koncentracija – delta-9-tetrahidrokanabinolio (Δ9-THC) ir delta-9-tetrahidrokanabinolio rūgšties (Δ9-THCA) suminė koncentracija, išreikšta kaip Δ9-THC.

Δ9-THCA koncentracijai taikomas koeficientas 0,877, o didžiausia leidžiamoji koncentracija yra Δ9-THC + 0,877 × Δ9-THCA suminė koncentracija (jeigu Δ9-THC ir Δ9-THCA nustatomi ir kiekybiškai įvertinami atskirai).

2.6.1.

Kanapių sėklos

3,0

 

2.6.2.

Maltos kanapių sėklos, kanapių sėklos, iš kurių (iš dalies) pašalinti riebalai, ir kiti perdirbti kanapių sėklų produktai, išskyrus 2.6.3 punkte išvardytus produktus

3,0

Perdirbti kanapių sėklų produktai yra perdirbti produktai, kuriuos sudaro tik kanapių sėklos.

2.6.3.

Kanapių sėklų aliejus

7,5

 

 

Maisto produktai, teisėtai pateikti rinkai iki 2023 m. sausio 1 d., gali likti rinkoje iki jų minimalaus tinkamumo vartoti termino arba nuorodoje „Tinka vartoti iki ... (data)“ nurodyto termino.

VMVT įgaliota atlikti pluoštinių kanapių maisto gaminių ir pašarų gamybos ir tiekimo rinkai bei tetrahidrokanabinolio (THC) kiekio juose ir šių gaminių gamybos metu susidarančiuose tarpiniuose produktuose priežiūros funkcijas.

Pluoštinės kanapės ir naujas maistas

Pluoštinėje kanapėje (Cannabis sativa L.) yra įvairių kanabinoidų, pvz.:

• delta-9-tetrahidrokanabinolis (Δ9-THC), jo prekursorius kanapėje delta-9-tetrahidrokanabinolio rūgštis A (Δ9-THCA-A), delta-9-tetrahidrokanabinolio rūgštis B (Δ9-THCA-B),

• delta-8-tetrahidrokanabinolis (Δ8-THC),

• kanabidiolis (CBD), jo prekursorius kanapėje kanabidiolio rūgštis (CBDA),

• kanabigerolis (CBG),

• kanabinolis (CBN),

• kanabichromenas (CBC),

• delta-9-tetrahidrokanabivarinas (Δ9-THCV).

Kanabidiolis (CBD) yra vienas iš natūraliai kanapės augale esančių kanabinoidų. Tais atvejais, kai jis išgaunamas iš pluoštinės kanapės ekstrahavimo būdu, laikytinas nauju maistu, kuriam reikalinga autorizacija.

Pluoštinių kanapių įstatymo 4 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad pluoštinių kanapių gaminiai, kuriems taikomas 2015 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/2283 dėl naujų maisto produktų, turi atitikti visus šiame reglamente numatytus reikalavimus.

Maisto produktai, (įskaitant maisto papildus), kurių sudėtyje yra pluoštinių kanapių ekstraktų ar iš jų gautų sudedamųjų dalių (pvz., kanabidiolio (CBD), šiuo metu negali būti tiekiami Lietuvos Respublikos rinkai, kadangi kanabidiolis (CBD) ir kanapių (Cannabis sativa L.) ekstraktai ir iš jų gauti produktai, kurių sudėtyje yra kanabinoidų, yra įtraukti į Naujo maisto katalogą, kuriame nurodyta, kad nėra duomenų apie minėtų produktų vartojimą maistui iki 1997 m. gegužės 15 d. Taigi, prieš tiekiant maisto produktus, kurių sudėtyje yra kanabidiolio (CBD), Europos Sąjungos rinkai, jie turi būti autorizuoti kaip naujas maistas pagal Reglamentą (ES) Nr. 2015/2283 ir įtraukti į Europos Sąjungos naujo maisto sąrašą, patvirtintą Reglamentu (ES) 2017/2470.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (EMCDDA) birželio mėnesį išleido leidinį, kuriame pateikiama informacija apie kanapių įstatymus Europoje. Pagrindinis dėmesys skiriamas kanapių panaudojimui rekreaciniais tikslais, apžvelgiami ir kiti teisės aktai, reglamentuojantys iš kanapių pagamintus produktus, tokius kaip kosmetikos gaminius, vaistinius preparatus ir maistą. Pabrėžiama ir tai, kad maistas (įskaitant ir maisto papildus), kurio sudėtyje yra kanapių ekstraktų, vis dar nėra pripažintas saugiu jį vartoti. Leidinį galite rasti čia.
 
Tarpiniai produktai

Jeigu pluoštinių kanapių gaminių gamybos proceso metu susidaro pluoštinių kanapių tarpiniai produktai, kuriuose THC kiekis (delta-9-tetrahidrokanabinolio (Δ9-THC) ir delta-9-tetrahidrokanabinolio rūgšties (Δ9-THCA) suminis kiekis) viršija leidžiamą 0,2 procento ribą, tokią gamybą vykdyti turi teisę tik Lietuvos Respublikoje įsteigti juridiniai asmenys ir užsienio valstybių juridinių asmenų ir kitų organizacijų padaliniai, įsteigti Lietuvoje, gavę leidimą vykdyti pluoštinių kanapių gaminių gamybos, kurios metu susidaro pluoštinių kanapių tarpiniai produktai, kuriuose THC kiekis (delta-9-tetrahidrokanabinolio (Δ9-THC) ir delta-9-tetrahidrokanabinolio rūgšties (Δ9-THCA) suminis kiekis) viršija leidžiamą 0,2 procento ribą, veiklą. Šiuos leidimus išduoda Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.

Leidimai skelbiami Licencijų informacinėje sistemoje

Leidimo išdavimo sąlygos ir reikalavimai juridiniams asmenims, norintiems įsigyti leidimus, nustatyti Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatyme ir Pluoštinių kanapių gaminių gamybos veiklos taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. kovo 16 d. nutarimu Nr. 230 „Dėl Lietuvos Respublikos pluoštinių kanapių įstatymo įgyvendinimo ir Pluoštinių kanapių gaminių gamybos veiklos taisyklių patvirtinimo".

Atnaujinimo data: 2023-12-19