Dirbtinis intelektas ir elektroninis receptas: kaip Italijos patirtis galėtų optimizuoti VMVT darbą?
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai, apsilankę Italijos Lombardijos ir Emilijos-Romanijos eksperimentiniame zooprofilaktikos institute „Bruno Ubertini“, parsivežė pažangios patirties, kuri galėtų padėti optimizuoti veterinarinės priežiūros procesus Lietuvoje. Tikimasi, kad atitinkamai pritaikyta Italijos praktika gali atverti naujas efektyvumo galimybes – nuo skerdyklų skaitmenizavimo ir dirbtinio intelekto (DI) naudojimo iki elektroninio recepto sistemos.
Skerdyklų skaitmenizavimas: dirbtinis intelektas patikrų procese
Viena svarbiausių Italijos veterinarinės priežiūros inovacijų – skerdyklų modernizavimas naudojant dirbtinį intelektą ir kompiuterinės regos technologijas – suteikia galimybes:
- automatiškai aptikti gyvūnų sveikatos problemas – analizuoja plaučių, kepenų, širdies ir kitus organus identifikuodama ligas ir uždegiminius procesus;
- fiksuoti odos ir uodegų pažeidimus – padeda įvertinti gyvūnų laikymo ir transportavimo sąlygas prieš skerdimą;
- optimizuoti duomenų surinkimą, kuris sumažina inspektorių darbo krūvį, nes DI realiu laiku pateikia objektyvią informaciją apie skerdenas.
Modernizuotos sistemos dėka ne tik sumažinama žmogaus klaidų tikimybė, bet ir sukuriama efektyvesnė atsekamumo sistema, leidžianti ūkininkams ir veterinarams greičiau reaguoti į problemas ūkiuose.
„Daugiausia idėjų pasisėmėme iš institute gaunamų duomenų panaudojimo galimybių – kontrolei, veiksmų planams sudaryti, politikai formuoti ir bendradarbiavimui su universiteto mokslininkais. Italijos pavyzdys įrodo, kad pažangūs skaitmeniniai sprendimai padeda užtikrinti gyvūnų sveikata ir mažina administracinę naštą inspektoriams bei ūkininkams. Tokios inovacijos Lietuvoje galėtų tapti tikru proveržiu. Sieksime pritaikyti įgytą patirtį stiprindami duomenų analizę ir skaitmenizavimo procesus, kad veterinarinė priežiūra būtų dar efektyvesnė“, – teigia Jovita Einorytė, Centralizuoto leidimų išdavimo skyriaus vyriausioji VMVT specialistė, kartu su kolege vizitavusi Italijoje.
Elektroninis receptas – skaidresnė ir efektyvesnė vaistų apskaita
Dar viena vertinga patirtis – elektroninio veterinarinio recepto sistema, kuri Italijoje jau sėkmingai veikia. Jos dėka skaitmeniniu būdu išrašomi, apskaitomi ir stebimi veterinariniai vaistai bei jų naudojimas. Sistema integruota su Italijos nacionalinėmis duomenų bazėmis, todėl galima tiksliai matyti, kokie vaistai yra patvirtinti naudojimui. Be to, sukuriama visapusiška gyvūnų gydymo istorija – visi duomenys apie tyrimus ir gydymą saugomi vienoje bendroje sistemoje.
„Elektroninis receptas – tai svarbus žingsnis didesnio skaidrumo link. Ši sistema Italijoje leidžia realiuoju laiku stebėti vaistų sunaudojimą, taip sumažinant perteklinio antibiotikų naudojimo riziką. Veterinarams ir ūkininkams tai reiškia ne tik patogumą, bet ir mažesnę administracinę naštą. Šiuo metu Lietuvoje dar turime užbaigti veterinarinių vaistų registro sistemą, be kurios elektroninis receptas negalėtų veikti taip, kaip numatyta. Dirbame itin intensyviai, nes mums svarbu, kad sistema būtų patogi ir naudinga tiek veterinarijos gydytojams, tiek Tarnybos darbuotojams“, – pabrėžia specialistė.
Italijos patirtis – vertingas pavyzdys Lietuvai, kaip šiuolaikinės technologijos gali padėti tiek optimizuoti veterinarinę priežiūrą, tiek ir užtikrinti geresnę gyvūnų sveikatą, stiprinti biosaugą bei sumažinti administracinę naštą.
Atnaujinimo data: 2025-02-14
Taip pat skaitykite:
Ligą galimai pernešė stipresnis vėjas: snukio ir nagų liga iš Vengrijos pateko į Slovakiją
Veterinarijos sertifikatų išdavimo proceso pokyčiai: prasideda registracija į mokymus