Griežtinami reikalavimai augintinių įvežimui į ES iš Rusijos ir Baltarusijos
Pastaraisiais metais, Europos Sąjungos (ES) valstybių narių kompetentingoms institucijoms atliekant patikrinimus pasienio kontrolės postuose nustatyta, kad dažnai nesilaikoma ES reikalavimų dėl pasiutligės prevencinių priemonių bei sertifikavimo taisyklių, įvežant gyvūnus augintinius iš Baltarusijos ir Rusijos į ES.
„Rusija ir Baltarusija išbraukiama iš veiksmingai įgyvendinančių pasiutligės reikalavimus šalių sąrašo. Praėjusiais metais 63 komerciniais tikslais gabenami gyvūnai augintiniai nebuvo įleisti į Lietuvą dėl lydimųjų dokumentų neatitikimų, netinkamų transportavimo sąlygų, gyvūno identifikavimo numerio neatitikimų. Panašios problemos kyla daugumoje ES valstybių, taip pat nustatyta atvejų, kad susidaręs pasiutligės antikūnų kiekis neatitinka ES reikalavimų. Atsižvelgdama į tai, Europos Komisija keičia įvežimo taisykles iš šių šalių. Nuo šiol norint įvežti šunis, kates ar šeškus iš Baltarusijos ir Rusijos į ES, būtina atlikti pasiutligės antikūnų tyrimą“, - komentavo Pasienio kontrolės departamento Vyriausioji valstybinė veterinarijos gydytoja, Alicija Zarankovich.
VMVT primena, kokių reikalavimų reikia laikytis įvežant į Europos Sąjungą gyvūnus augintinius (šunis, kates, šeškus) iš Rusijos ir Baltarusijos:
1. Gyvūnas turi būti paženklintas poodine mikroschema arba tatuiruote (padaryta iki 2011 metų, liepos trečios dienos).
2. Gyvūnas turi būti vakcinuotas nuo pasiutligės (pirminė vakcinacija padaryta ne jaunesniam nei 12 savaičių gyvūnui).
3. Nuo 2024 metų rugsėjo 16 dienos gyvūnui turi būti atliktas pasiutligės antikūnų serologinis tyrimas ir išduotas tai patvirtinantis dokumentas. Tyrimui keliami reikalavimai:
- Mėginys tyrimui paimtas praėjus ne mažiau kaip 30 d. po vakcinacijos nuo pasiutligės ir likus ne mažiau kaip 3 mėnesiams iki veterinarijos sertifikato išdavimo ir įvažiavimo į ES
- Serologinis tyrimas atliktas patvirtintoje laboratorijoje.
- Tyrimo rezultatas rodo ne mažesnį kaip 0.5 TV/ml pasiutligės virusą neutralizuojančių antikūnų lygį.
4. Būtina turėti trečiosios šalies valstybinio veterinarijos gydytojo išduotą Europos Sąjungos pavyzdžio veterinarijos sertifikatą.
Jeigu grįžtate iš Rusijos ar Baltarusijos su gyvūnu, kuriam ES buvo išduotas Gyvūno augintinio pasas (paso forma nurodyta Reglamento 577/2013 III priedo 1 dalyje), su kuriuo jis vežamas į ES, gyvūnams bus taikomi šie sveikatos reikalavimai:
1. Gyvūnas turi būti paženklintas poodine mikroschema arba tatuiruote (padaryta iki 2011 metų, liepos trečios dienos).
2. Gyvūnas turi būti vakcinuotas nuo pasiutligės (pirminė vakcinacija padaryta ne jaunesniam nei 12 savaičių gyvūnui).
3. Nuo 2024 metų, rugsėjo 16 dienos turi būti pateikta informacija, kad prieš išvykimą iš ES gyvūnui buvo atliktas pasiutligės antikūnų serologinis tyrimas:
- Mėginys tyrimui paimtas praėjus ne mažiau kaip 30 d. po vakcinacijos nuo pasiutligės. Lietuvoje pasiutligės antikūnų kiekio nustatymo tyrimus atlieka Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas. Gyvūno kraują tyrimams turi paimti įgaliotasis veterinarijos gydytojas.
- 3 mėnesių laikotarpio termino nereikia laikytis pakartotinai įvežamiems gyvūnams augintiniams, kurių pase buvo nurodyta, kad tyrimas atliktas prieš juos išvežant iš ES valstybės.
VMVT prašo jau dabar pradėti rūpintis tais augintiniais, su kuriais planuojama keliauti į Baltarusiją, Rusiją bei iš šių šalių grįžtantiems į ES. Rekomenduojame į veterinarines gydyklas dėl kraujo paėmimo pasiutligės antikūnų serologiniam tyrimui kreiptis iš anksto.
Prieš keliaujant iš trečiųjų šalių, informaciją apie gyvūnų augintinių (šunų, kačių ir šeškų) įvežimą raginame patikrinti štai čia.: https://vmvt.lrv.lt/lt/eksportas-ir-importas/importas-ir-reimportas/gyvunai/
Susiję teisės aktai:
- 2024 m. balandžio 19 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2024/1130
- 2024 m. balandžio 23 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2024/1170
Atnaujinimo data: 2024-05-17
Taip pat skaitykite:
Pirmą kartą istorijoje paukščių gripas patvirtintas kiaulei JAV – VMVT ragina išlaikyti budrumą
Receptinių veterinarinių vaistų reklama draudžiama, išimtis taikoma tik vienu atveju
VMVT informuoja: keičiasi informacija, pateikiama gyvūninių produktų identifikavimo ženkle