2025-02-18

Naujos struktūros VMVT dirba jau vienerius metus: kas pasikeitė?

Struktūros pokyčiai ir veiklos perorganizavimas modernizuojant tarnybą – vienas didžiausių iššūkių, praėjusiais metais tekusių Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT). Per gana trumpą laiką įveiktos strategiškai svarbios užduotys, o institucija toliau aktyviai atsinaujina. Kalbėdama apie artimiausio laikotarpio prioritetus VMVT vadovė Audronė Mikalauskienė akcentuoja, jog dabar planuojama ne tik toliau skaitmenizuoti VMVT veiklos procesus, keisti informacines sistemas, kurios greitina paslaugas, jos tampa kokybiškesnės, bet ir auginti komandos kompetencijas, pritraukti naujas specializacijas. Kiti svarbūs tikslai – stiprinti konsultavimą ir teikti prioritetą subjektų rizikos vertinimui, prevencijai, edukacijai, bendradarbiavimo stiprinimui su mokslo institucijomis bei socialiniais partneriais.  

„Įgyvendinę numatytus projektus galėsime sukurti daugiau pridėtinės vertės valstybei, visuomenei, verslui ir kitoms organizacijoms, taip pat ir pačiai institucijai, nes jau dabar daugelis procesų tampa efektyvesni, paprastesni, o įvairias paslaugas galime teikti greičiau.  Esame pusiaukelėje daugybės IT projektų, skaitmenizuojamų VMVT paslaugų ir veiklų. Praktiškai visas VMVT informacines sistemas tenka iš esmės pertvarkyti, nes jos neatitiko šiuolaikinių sistemų kriterijų, buvo nepatogios dirbti, tarpusavyje nebuvo susietos, o tai apsunkindavo duomenų analizę ir palyginamumą. Struktūrinių pokyčių metu atskyrę tokias funkcijas kaip licencijų išdavimą, rizikos vertinimą, kontrolės planavimą ir kontrolės vykdymą, sankcijų skyrimą, jaučiame kokybinį pokytį, o profiliuoti specialistai nuo šiol gali labiau gilintis į sričių specifiškumą ir tikslingai kelti kompetenciją, keisdamiesi patirtimis tarptautiniu lygmeniu ir geriausias praktikas pritaikydami Lietuvai“, – sako VMVT vadovė. 

Pristatydama finišo tiesiojoje esančius projektus A. Mikalauskienė išskiria pačius svarbiausius ir pabrėžia, jog nemaža dalis idėjų ir sprendimų įgyvendinant šiuos projektus buvo pritaikyti pasitelkiant naujausias praktikas, kurias šiandien taiko privatus sektorius. 

„Vienas strateginių projektų – oficialios kontrolės informacinė sistema (OKIS), kuri iš esmės pagerins VMVT veiklą ir atliekamų subjektų kontrolę. Tai esminis pokytis, kurio siekiame didindami kontrolės skaidrumą ir maksimalų objektyvumą. Sistema kaups visus duomenis apie subjektus, atliks automatizuotą bei centralizuotą rizikos vertinimą ir kontrolės planavimą. OKIS sistemoje suprogramuotas naujas rizikos vertinimo modelis, kuris naudojant standartizuotus kriterijus užtikrins objektyvesnį priskyrimą rizikos grupei. Tie, kurie nepaiso teisės aktų reikalavimų ir yra linkę jų nesilaikyti, būtų laikomi aukštos rizikos, o tie kurie laikosi, yra atsakingi – mažos rizikos. Siekiame, kad kontrolė būtų orientuota į rizikingiausius ūkio subjektus“, –  paaiškina direktorė. 

Taip pat jau netrukus VMVT atidarys pilnai skaitmenizuotą eksporto sertifikatų išdavimo platformą, kuri supaprastins ir pagreitins procesus gyvūninio maisto, gyvūnų, šalutinių gyvūninių produktų ir pašarų eksportuotojams. Automatizuoti sprendimai sumažins rankinio darbo poreikį, kartu ir klaidų skaičių, o tai itin svarbu efektyvinant šią veiklos sritį. 

Praėjusiais metais buvo transformuotas vartotojų pranešimų registravimo ir nagrinėjimo procesas, kuomet, pranešimą užregistravus VMVT tinklalapyje, sistemos viduje pagal nustatytus kriterijus atliekamas pranešimo rizikos vertinimas ir realiu laiku perduodamas konkrečiam specialistui, kuris gali nedelsiant reaguoti. Dar vienas aktualus visuomenei projektas – atverti duomenys realiu laiku gauti nuolat atnaujinamą informaciją apie nesaugius maisto produktus ir pašarą bei apribotas įmonių veiklas.  

Visuomenę taip pat jau pasiekė dar vienas įgyvendintas skaitmeninis įrankis – elektroninė laiko rezervacijos sistema individualiems vizitams tarnybos padaliniuose planuoti. Juo patogu naudotis gyventojams bei verslo subjektų atstovams, kurie turi poreikį fiziškai atvykti konsultuotis ir konsultaciją gauti iš karto, nelaukiant ir neieškant reikiamos srities specialisto. 

Pagreitį įgavę jau ir kiti didesnių apimčių projektai, tokie kaip VMVT procesų standartizavimo, leidžiantys pamatyti perteklinius žingsnius ir atlikti patobulinimus. Šiuo metu jau 20 institucijai svarbių vidaus procesų sėkmingai standartizuota – parengti aprašai ir vizualios schemos, kaip antai: dokumentų valdymo, asmenų konsultavimo, viešųjų pirkimų, finansų valdymo, vidaus audito valdymo, korupcijos prevencijos koordinavimo ir kitose svarbiose srityse. Dar daugiau nei 15 skirtingų procesų standartizuojama dabar, o tikslas – per šiuos metus standartizuoti visus paslaugų ir priežiūros procesus. 

„Pradėjusi vadovauti tarnybai išsikėliau tikslą imtis neatidėliotinų pokyčių, kurie nėra lengvi siekiant kokybinės pažangos, iš esmės pakeičiant neefektyvius bei su skaidrumu prasilenkiančius iki tol buvusius procesus. Labai noriu sustiprinti komandą žmonėmis, kurių akys degtų noru kurti vertę visuomenei, ir kartu džiaugiuosi, kad jau šiandien VMVT stiprėja vis didesniu skaičiumi iniciatyvių ir atvirų naujovėms žmonių, kurie aktyviai įsitraukia į pokyčius ir vidines iniciatyvas, kurie tiki tuo, ką daro ir kasdien siekia tobulėti“, – apibendrina A. Mikalauskienė. 

VMVT vadovės teigimu, dabartinis tikslas – išlaikyti pokyčių tempą ir sėkmingai juos įgyvendinti, surasti geriausius sprendimus įstaigai, saugoti ir kurti VMVT reputaciją, išauginti kompetentingą komandą bei lyderius, galinčius tęsti dabartinius ir kurti naujus pokyčius Tarnyboje.  

Svarbiais strateginiais projektais artimiausiu laikotarpiu įvardijami ir VMVT e. portalo – skirtingų leidimų išdavimo subjektams projektas bei elektroninio veterinarinių receptų sistemos projektas. Pastarasis projektas suteiks VMVT galimybę vykdyti tikslesnę – duomenimis pagrįstą – veterinarinių vaistų naudojimo kontrolę, nes sistema leis realiuoju laiku analizuoti duomenis apie skirtinguose ūkiuose naudojamus vaistus, siekiant užtikrinti skaidresnį jų skyrimą ir mažinti perteklinį naudojimą. Neabejotinai projektas prisidės ir formuojant efektyvesnę gyvūnų sveikatos politiką bei planuojant prevenciją. Glaudesnis bendradarbiavimas su veterinarijos gydytojais padės greičiau identifikuoti rizikingas situacijas ir užtikrinti, kad vaistų skyrimas atitiktų gerąsias praktikas bei teisinius reikalavimus.