Po 40 metų pertraukos Vokietijoje patvirtintas pirmasis snukio ir nagų ligos atvejis buivolų bandoje
Vokietijoje, Brandenburge, į šiaurę nuo Berlyno, atsakingos institucijos praneša apie patvirtintą snukio ir nagų ligos (SNL) atvejį buivolų bandoje. Ūkyje buvo laikoma 20 galvijų. Institucijų pareigūnai nustatė 3 km ir 10 km apsaugos zonas, taip pat sustabdė visų porakanopių gyvūnų judėjimą 72 valandoms.
Snukio ir nagų liga – tai labai greitai plintanti ūminė, viruso sukeliama liga, kuria sergantys gyvuliai karščiuoja, ir snukio gleivinėje, tarpunagėje bei tešmens odoje susidaro pūslelės. Ši liga paplitusi daugelyje Europos, Afrikos, Pietų Amerikos ir Azijos valstybių. Lietuvoje paskutinį kartą SNL buvo nustatyta 1982 metais. Galvijų vakcinacija nuo šios ligos nutraukta 1985 m., o nuo 1996 m. vasario mėn. Lietuva turi šalies, neapimtos snukio ir nagų ligos, statusą.
Ligai imlūs gyvūnai yra galvijai, mažiau – kiaulės, avys, ožkos ir elniai. Serga įvairaus amžiaus gyvuliai, tačiau jautresni yra 2–3 mėnesių amžiaus jaunikliai. Viruso platintojai – sergantys ir persirgę gyvuliai. Nustatyta, kad persirgę kai kurie iš jų virusus nešioja iki 390 dienų. Gyvuliai užsikrečia tiesioginio ir netiesioginio kontakto būdu. Pasyvūs infekcijos sukėlėjo pernešėjai gali būti neimlūs gyvuliai, paukščiai ir žmonės. Šia liga gyvuliai gali sirgti bet kuriuo metų laiku. Kaip ir kitos ūminės virusinės ligos, ji periodiškai kartojasi.
Virusas patenka į organizmą per burną, odą ir gleivines, kur susidaro pūslelės. Vėliau pūslelės susidaro ir kitose vietose, įskaitant vidaus organus. Visų rūšių gyvulių liga būna ūminė. Galvijai gausiai seilėjasi, čepsi, lūpų kampuose atsiranda putų. Dėl tarpunagių pažeidimų gyvuliai šlubuoja, negali stovėti, daugiau guli. Laktuojančiams karvėms gali būti pažeistas tešmuo. Veršeliai gali viduriuoti.
Žmonės SNL suserga retai. Jie gali apsikrėsti prižiūrėdami sergančius gyvulius arba gerdami nevirintą pieną. Žmonių susirgimo požymiai nesiskiria nuo gyvulių. Inkubacijos periodas – 3–6 dienos. Žmonės gydomi simptomatiškai.
„Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija (ang. WOAH) ką tik atnaujino valstybių, neapimtų tam tikromis užkrečiamosiomis ligomis, statusą. Tai, kad pavojinga snukio ir nagų liga pasireiškė Europos Sąjungoje, kelia didelį susirūpinimą ne tik Vokietijos kaimynėms, kitoms ES valstybėms, bet ir trečiosioms šalims, į kurias eksportuojami galvijai, jų genetiniai produktai, mėsa, pienas ir šalutiniai gyvūniniai produktai. Lietuvoje vykdoma snukio ir nagų ligos stebėsena. VMVT atidžiai stebi situaciją“, – sako Lietuvos Respublikos vyriausiasis veterinaras Vaidotas Kiudulas. Kartu jis pabrėžia, kad Vokietijos kompetentinga institucija informavo, kad ėmėsi visų būtinų priemonių, kad liga nebūtų išplatinta.
Šalims, kuriose pasireiškė snukio ir nagų liga, taikomi apribojimai prekybai ligai imliais gyvūnais ir jų produkcija. Ligos plitimui suvaldyti gali būti taikoma vakcinacija.
Tikimybė, kad į Lietuvą ši liga pateks su įvežtais gyvūnais, nėra didelė, bet vis dėl to VMVT primena apie reikalavimus prieš ir po vežimo dezinfekuoti transporto priemones, kuriomis vežami gyvūnai, taip pat apie biologinio saugumo reikalavimus – sergantys arba įtariami užsikrėtę gyvūnai turi būti atskirti nuo kitų.
Įtarus susirgimo atvejį VMVT primena kuo skubiau pranešti privačiam veterinarijos gydytojui arba VMVT užpildant anketą internetu, arba paskambinant telefonu 1879 arba +370 5 242 0108.
Daugiau apie atvejį Vokietijoje: Germany confirms first case of foot-and-mouth disease in nearly 40 years | Reuters
Atnaujinimo data: 2025-01-14
Taip pat skaitykite:
Taupantiems laiką: vizitui į VMVT įdiegta rezervacijos sistema
Mėlynojo liežuvio liga toliau plinta: Lenkijoje jau 4-tas atvejis galvijų bandoje