Nepageidaujamos medžiagos pašaruose

Nepageidaujama medžiaga pašare – pašarams skirtame produkte ar ant jo esanti medžiaga, išskyrus patogenines medžiagas, kelianti potencialią grėsmę gyvūnų ir (ar) žmonių sveikatai arba aplinkai ir galinti turėti neigiamą poveikį gyvulininkystės produkcijai.

Neorganinių teršalų ir azoto junginių (arseno, kadmio, fluoro, švino, gyvsidabrio, nitritų, melamino), mikotoksinų (aflatoksino B1, rugių skalsių), savųjų augalų toksinų (laisvojo gosipolio, cianido rūgšties, teobromino, viniltioksazolidono (5-viniloksazolidin-2-tionas), lakiųjų garstyčių aliejaus), organinių chloro junginių (išskyrus dioksinus ir PCB) (aldrino, dieldrino, kamfechloro (toksafeno), chlordano, DDT, endosulfano, endrino, heptachloro, heksachlorobenzeno (HCB), heksachlorcikloheksano (HCH)), dioksinų ir PCB (dioksinų, dioksinų ir dioksinų tipo PCB sumos,  ne dioksinų tipo PCB sumos), žalingų botaninių priemaišų (piktžolių sėklų ir nemaltų bei nesmulkintų vaisių, kuriuose yra alkaloidų, glikozidų ir kitų toksinių medžiagų, pavienių arba mišinyje), netiksliniuose pašaruose po neišvengiamos pernašos leidžiamų priedų (kokcidiostatikų – dekokvinato, diklazurilo, halofuginono hidrobromido, natrio lazalocido A, ALFA amonio maduramicino, natrio monenzino, narazino, nikarbazino, robenidino hidrochlorido, natrio salinomicino, natrio semduramicino) didžiausios leidžiamosios nepageidaujamų medžiagų koncentracijos ir reagavimo į nepageidaujamas medžiagas pašaruose ribos nustatytos 2002 m. gegužės 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 2002/32/EB dėl nepageidaujamų medžiagų gyvūnų pašaruose.

Mikotoksinų (deoksinivalenolio, zearalenono, ochratoksino A, T-2 ir HT-2 fumonizinų) didžiausi leistini kiekiai nurodomi 2003 m. birželio 4 d. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakyme Nr. 3D-225 “Dėl Pašarų privalomųjų saugos reikalavimų kontrolės įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo“.

Esant įtarimui, kad dėl saugos reikalavimų neatitinkanti pašaro siunta kelia pavojų gyvūnų ir žmonių sveikatai bei aplinkai, pašarų ūkio subjektai turi nedelsdami imtis priemonių sustabdyti tokių pašarų tiekimą rinkai, apie tai pranešdami pagal kompetenciją Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.

Pašarai, kuriuose nepageidaujamų medžiagų koncentracija viršija didžiausiąją leidžiamąją ribą, negali būti tiekiami rinkai ir naudojami. Jie negali būti maišomi nei su kitokiais, nei su tos pačios rūšies pašarais, siekiant sumažinti nepageidaujamų medžiagų koncentraciją. Priemonės, naudojamos nepageidaujamų medžiagų kenksmingumui šalinti, turi atitikti Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimus.

Atnaujinimo data: 2025-02-19